Szürkebarát
A fajta Franciaországból származik,a pinot család tagja, közvetlen rokonai a pinot blanc és a pinot noir. A három közül nálunk a szürkebarát terjedt el legjobban. Különösen jelentős a részarány a Balaton-felvidéken. Apró, tömött fürtű fajta, emiatt könnyen berothad. Érett bogyói lilásvörösek, bora ezért olykor halvány aranysárga, sőt akár rozéra emlékeztetó is lehet. A bor illata fűszeres, mézes, zamatos, speciálisan a fajtára jellemző. Amikor magas cukorfokkal érik be, természetes édesbort ad. Aromái és ízei valójában szárazon mutatkoznak meg igazán. A legenda szerint a szerzetesek honosították meg a környéken, mert olyan szőlőt kerestek, amely cukor hozzáadása nélküli is kellemes bort ad minden évben. (A misebornál ugyanis követelmény, hogy tisztának kell lennie, nem szabad cukrot adni hozzá.) A Szürkebarát borként nagyon lassan fejlődik, sokkal később, évek multán mutatja igazán a finomságát. A szőlője több savat tud termelni még az Olaszrizlingnél is. Emiatt megfelelő savak esetén hosszabb érlelést is elbír, akár 10-15 évig is lehet a palackban úgy, hogy az hasznára válik. A bornál nagyon gyors feldolgozást igényel, ezért meghálálja a reduktív technológiát, de a hagyományos hordós érlelést is nagyon jó eredményt ad. Azok a borászok, akik még emlékeznek a régi ízekre, most is keresik azokat. A megoldás a termésmennyiség visszafogása, a későbbi szüret, a talajhoz való közelebb engedés lehet.
Olaszrizling
Csak névrokona a rajnai rizlingnek. Franciaországból származik, de ma már sokkal jobb eredményt hoz nálunk, mint eredeti hazájában. Viszonylag biztonságosan terem, más fajtákhoz képest kevesebb szakértelemmel is jó eredményt lehet elérni vele. Illatban nem igazán gazdag. Savai finomak, a termőhelytől, évjárattól nagyban függenek, de mindenképpen szelídebbek, mint a rajnai rizling savai. Utóízében gyakori a keserűmandula. Hajlamos a töppedésre és a nemes penészt is jól fogadja. Régen ez jellemző volt a borvidékre, hogy a gazdák sokáig fennhagyták a szőlőt, így nagyon szép, érett illat és zamatanyagok képződtek. A hatvanas években hagyományos műveléssel a Balaton-felvidéken még egy tőke maximum 1 kilogrammot termet, de inkább fél kilogrammal, 20 mustfok fölött szüretelték. Néhány évtizedre megszakadt ez a folyamat, mert a piac nem értékelte a különleges minőséget. Egy olyan időszak, amikor a mennyisség lett igazán fontos, s ekkortól a jelentősége csökkent. Szerencsére ez a folyamat az utóbbi években megfordult, és az olaszrizling ismét egyre fontosabb, elismertebb fajtává válik. Ebben jelentős része van a késői szüretek terjedésének, amelynek köszönhetően csodálatos illat és zamatanyagok jelennek meg a borban. Az olaszrizling legfontosabb termőhelye a Balaton-felvidék, Csopaktól Badacsonyig. Igazán itt jönnek elő benne azok a zamatok, illatok, amelyek nagyon értékessé teszik a fajtát.
Kéknyelű
A Kéknyelű egy ősi magyar fajta, amit kimondottan csak Badacsonyban termesztenek. Női virágú, az idegen beporzás a szél segítségével megy végbe. A porzó fajtaként a budai zöldet szokták mellé telepíteni. Mindebből következően nem túl nagy mennyiséget terem. Ugyanakkor szinte minden évben kiváló minőséget ad. Bora a rusztikus fajták közé tartozik. Más borokkal ellentétben ízvilága egyszerű. A friss bor halványzöld, érlelés során is világos marad. Illata határozott, de nem tolakodó, jellegében sok közös van a királyleánykával. Élénk savérzetet ad. Hosszabb érlelés után nagyívű savharmóniát produkál. A kellemes illat mellett a szépségét a savak finomsága, vagy éppen a nyersessége, férfiassága adja. A bora fiatalon is kellemes, de az igazi élményt több éves érlelés után nyújt. A hordós vagy palackos érlelést egyaránt meghálálja.
Muskotály
Illata intenzíven parfümös, a közhiedelemmel ellentétben kiváló savakkal bír. A Badacsonyi Borvidéken egyaránt ismert bora édes, félédes és száraz változatban. A muskotállyal nagyon gondosan kell bánni. Már a metszésnél figyelni kell arra, hogy ne legyen túlságosan megterhelve a tőke, mert akkor az illat és zamatanyagok nagyon legyengülhetnek. Nagyon kell ügyelni a szüret helyes megválasztására, majd a kezelésre. Persze megéri a gondosság, mert nagyon finom ital, a szó valódi értelmében élvezeti cikk lesz a végeredmény. A jó Muskotályt elsősorban nem a gasztronómiához társítva kell fogyasztani, hanem önálló italként. A két Muskotályon kívül vannak még olyan fajták, amelyekkel Muskotály cuvée-t lehet csinálni, például az Irsai és az Ottonel házasításával. Ezek is muskotályos jellegű illat és zamatanyagokat tartalmaznak
Chardonnay
Úgynevezett világfajta, melyet hazánkban kereklevelű néven is ismertek korábban. Illata zöldalma- és tűzkőillat, néha füstre emlékeztet. Ízében dominálnak a más fajtákhoz nem hasonlíthatóan összetett savak. Ízjegyei: érett sárgadinnye, méz, érett bornál a vajasság. Rendkívül elegáns bor, sokáig érlelhető
|